Cestování s dětmi – kdy, kam a jak

Milujete své děti a taky milujete cestování. Není důvod, abyste se vzdali své cestovatelské vášně – i když máte miminko, nebo 4 předpubertální výrostky. Ale jak cestovat s celou rodinou a nezbláznit se z toho?

Možná se budete divit, ale s malým miminkem, které nechodí a jenom kojí, mám ten nejlepší cestovatelský zážitek. Synovi bylo přesně 5 měsíců, když jsme si manželem dopřáli krásnou týdenní dovolenou na Krétě.

Byl plně kojen, takže krom skládacího kočárku, plenek a oblečení jsme nemuseli brát nic navíc. Přes den jsme ho uložili do stínu, večer s námi šel na procházku, klídek, pohodička.

Podmínky cestování s kojencem si musíte zjistit předem u té – které společnosti, možná dostanete speciální sedadlo, kde se dá připevnit i postýlka. Je lepší cestovat krátce – tak do těch dvou hodinek letu, do se dá krásně zvládnout, dítě vydržíte kolébat v náručí, občas ho nakojíte a ukonejšíte. Delší lety už by mohly být problém, obzvlášť když váš potomek rád křičí a vzteká se, to přijdete o nervy vy, vaši spolucestující a nakonec i letušky.

Poté nastane období, když se začnou děti samy pohybovat a všechno strkat do pusy, aby to prozkoumaly. Takže děti ve věku 1 – 2 roky jsou vlastně ty nejhorší cestující. Jednak nejsou ještě natolik vyspělé, aby chodili bez problémů na delší trasy nebo po schodech, druhak vás vůbec neposlouchají, když jim chcete něco vysvětlit. 

Nerozumí tomu a je jim to vcelku jedno. 

Je to docela drama, taže v tomto období bych doporučovala spíš cestu autem, než letadlem či vlakem. Auto můžete kdykoliv sami zastavit, když zrovna potřebujete, udělat si přestávku, projít se, nakrmit děti. Prostě a jednoduše musíte mít soukromí a absolutní kontrolu nad rychlostí a itinerářem cesty.


Kam s nimi?

V době poznávání světa, kdy děti všechno strkají do pusy, je hodně náročné s nimi cokoliv dělat. I když třeba jdete jenom na procházku na místní pískoviště. Můj nejstarší syn třeba v průběhu jednoho dopoledne stihl ochutnat písek, nedopalky od cigaret, hlínu a nějaké odpadky. Nic mu nakonec nebylo, ale na dovolené tohle prostě zažívat nechcete. 

V tomto období jsme jako cestovní prostředek používali výhradně auto a cestovali jsme maximálně tak na chalupu, nebo na blízké koupaliště. Ale zálěží jenom na vás, kolik toho chcete stihnout.

Delší trasy – i do zahraničí – jsme s dětmi podnikali tedy až po jejich druhých narozeninách. Karin tak zvládla cestu autobusem do Itálie, plavbu Středozemním mořem a každodenní vycházky na místě přistání. Naprosto bez problémů. Ještě měla plenky a špatně mluvila, ale všechno krásně stíhala. Samozřejmě, že tempo a cíle celé dovolené se musí přizpůsobit tomu nejmenšímu a nejpomalejšímu členovi rodiny.

Amadeus (ten nejmladší – to už jsme měli zkušenosti s jeho sourozenci) měl výcvik již od 5 měsíců s leteckým výletem na Krétu. Ve dvou letech jel s námi do Rimini a Benátek. Opět to chce zásobu plenek a hraček, ale dá se to v pohodě zvládnout.

Rady před cestou

  • Nikdy s dětmi necestujte “na blind“, tedy bez zabukování pobytu, naplánování přesné trasy a zastávek. Takové cestování si můžete dovolit ve dvou, kdy hledáte dobrodružství a vzrušení. Hledat nocleh se třeba ubrečenýma dětma v plně obsazené lokalitě není to, co od dovolené chcete.
  • O cíli cesty a samotném cestování s dětma předem mluvte. Připravte je na trochu toho nepohodlí, ukažte jim obrázky a videa z cíle vaší cesty, aby věděli (aspoň trochu) co je čeká. A aby se měli na co těšit…
  • Pakliže cestujete autem, je nutno trasu počítat včetně přestávek a ještě si přidat nějakou tu hodinku – dvě rezervy. Záleží na počtu a věku dětí.
  • Cestovní seznam – ten je naprosto nutný. Předem si přesně naplánujte co si sebou zabalíte – a seznam si rozdělte na jednotlivá oddělení. Např.: doklady, oblečení a boty, hygiena, lékárnička, hračky, plovací pomůcky atd. Budete mít větší jistotu, že nic nezapomenete.
  • Doklady! Ty je potřeba vyřizovat dlouho předem, každé dítě do 15 let musí mít svůj vlastní pas, poté stačí občanka (teď mluvím samozřejmě o blízkých destinacích v Evropě). Pokud zapomenete vyřídit pas, vyjde vás to hodně draze.
  • Cestovní pojištění. Bez toho opravdu nikam nejezděte, protože si akorát tak koledujete o velké problémy.
  • Lékarnička. Krom pravidelně užívaných léků (pakliže nějaké musíte mít) by bylo vhodné vzít tohle:

– Kinedryl na cestovní nevolnost
– Ibalgin (sirup nebo tablety) na všechny typy bolístek
– Paralen na horečku
– voděodolné náplasti různých tvarů
– mast nebo gel na štípance od hmyzu
– repelent
– léky proti průjmu
– oční kapky na podrážděné oči
– sterilní obvaz
– pinzetu
– nůžky

Nezapomeňte na opalovací krém s vyšším faktorem (min. 20, pro děti klidně i 30) a krémy po opalování – např. Panthenol.

Jak cestovat s dětmi co nejpohodlněji?

Cestování s dětmi je trochu taková sázka do loterie, i když máte všechno naplánováno do posledního puntíku, něco se vždycky může zvrtnou. Letadlo má dlouhé zpoždění, vašemu autu třeba praskne pneumatika, zmeškáte vlak atd.

cestování s dětmi, Cestování s dětmi – kdy, kam a jak, Travel Mama Blog, Travel Mama Blogcestování s dětmi, Cestování s dětmi – kdy, kam a jak, Travel Mama Blog, Travel Mama Blog

Já osobně jsem zažila cestování s dětmi asi všemi možnými dopravními prostředky: autem, autobusem, vlakem, letadlem i lodí.

A karavanem. Tohle můžu spolehlivě ohodnotit jako nejpohodlnější prostředek na rodinnou dovolenou. Stejně jako když cestujeme autem i zde jste pánem svého času a itineráře sami. Můžete zastavit kdykoliv a kdekoliv, ale na rozdíl od auta si v karavanu i uvaříte, nebo se tam v noci pohodlně vyspíte. I když parkujete někde u benzinky.

V karavanu jsem měla dvě malé děti a miminko najednou. Měli jsme naprosté pohodlí a kontrolu nad tím co a kdy uděláme. Když děti chtěli přestávku, tak jsme zastavili, připravili jsme jídlo, nechali je proběhnout venku. Nebo si trošku schrupli (na pohodlné, povlečené posteli) a jeli jsme dál.

Na delší trase (např. do Španělska, Portugalska apod.) vám stačí zajet k benzince, postavit to někam na kraj a můžete si klidně lehnout. Nemusíte složitě shánět ubytování ještě před cílem cesty, dělat si starosti s jídlem a pitím, platit další peníze.

Takže za mně je tedy číslo jedna pro cestování s dětmi Karavan. A lokalita blízká Evropa (ideálně u moře).

A co vy? Jaký prostředek a destinace jsou pro vás a vaše děti ideální?


cestování s dětmi, Cestování s dětmi – kdy, kam a jak, Travel Mama Blog, Travel Mama Blog