Má vysněná dovolená – plavba zaoceánskou lodí

Každý z vás má určitě nějaký sen, co se týče cestování, nebo dovolené. Někdo se rád válí na pískové pláži pod palmami, jiný zase miluje procházky v horách, nebo surfování, jízdu na kole či stavění iglů s Eskymáky.

No a já… Už od dětství jsem snila o obrovské zaoceánské luxusní lodi, s několika palubami, bazénem, gurmánskými restauracemi a vším tím “glamour” pozlátkem, co k takovým lodím patří.

Neodradil mě ani film “Titanik”, ani bouřlivé počasí, ani nejapné poznámky od mých známých, ani narůstající počet dětí. Netušila jsem kdy, kde a jak si tu dovolenou zařídím, ale věděla jsem, že jednoho dne se mi to povede. Znáte to přísloví – “dávej pozor na to, co si přeješ, protože by se ti to mohlo splnit…” Ono to zní spíš výhružně, ale někdy se to povede.


Jednoho dne jsem při prohlížení inzerátů v novinách narazila na tak nádhernou nabídku, až jsem tomu nemohla uvěřit. Česká cestovka nabízela týdenní pobyt all inclusive na pětihvězdičkové zaoceánské lodi za naprosto boží cenu. A k tomu dvě děti zdarma, to chceš…

Tak bleskově jsem ještě v životě nic nezaplatila! Celý ten výlet se měl odehrát na lodi MSC Sinfonia a měli jsme se plavit po Středozemním moři. Jelikož nejstarší syn byl zrovna v té době na táboře v Itálii a nejmladší se ještě nenarodil, vzali jsme sebou pouze holčičky – v té době jim bylo 7 a 2 roky.

Na cestě za svým snem

V ten jsem sotva dokázala vydržet na místě. Jelikož se jednalo pro nás o dost nestandardní dovolenou, musela jsem hodně improvizovat a zkoušet nepoznané. Protože jsme se měli nalodit v italském přístavu Janov a netušili jsme, kolik by stálo parkovné našeho auta na týden, pojali jsme to klasicky – jeli jsme autobusem se Student Agency.

Cesta byla dlouhá a vyčerpávající, ačkoliv autobus byl pohodlný se vším komfortem. Ale nakonec jsme to zvládli a ráno jsme vystoupili na nádraží v Janově. Měli jsme ještě trochu času, tak jsme si dali kafíčko a zákusek. A pak hurá s pomocí MHD do přístavu!

Když jsem vystoupila z městského autobusu, ihned jsem myslela, že omdlím. Přístav byl plný nádherných velkých lodí, čekajících na vzrušené pasažéry, mezi které jsme se ihned zařadili i my.

Naloďování na zaoceánskou loď probíhá podobně jako nástup do letadla, vystojíte strašnou frontu, děsně se u toho potíte, sucho v puse, děcka vyvádějí jako pominuté… Klasika. Ukážete vouchery, odbavíte zavazadla a konečně se dostanete do klimatizovaného prostoru kde je dokonce i WC.


plavba lodí

MSC Sinfonia

Zní to jako název hudebního díla, ale ve skutečnosti to byla naše loď. 251 m dlouhá, 32 m široká. Luxusní, nádherná, téměř nová. Nabízela bazény, restaurace, bary, divadlo, kasíno, golf, jogging, bowling, dětský klub, wellness… Těžko bych to mohla všechno vyjmenovat.

plavba lodíplavba lodí

Vše pojato jako luxusní špičkový hotel, všude koberce, dřevo, lustry, mosaz… Od chvíle, co jsem vkročila na palubu, to všechno byl sen, který se stal skutečností.

Měli jsme kajutu s manželskou postelí a se dvěma přistýlkami, takže holky spaly na palandě jako praví námořníci. Samozřejmě součástí ubytování je i koupelna, ale balkon jsme zavrhli vzhledem k věku a povaze našich dětí.

Hotel na vodě

První, co jsme prostě MUSELI udělat, byla ochutnávka zdejší kuchyně. Vrhli jsme se do samoobslužné restaurace jako typičtí Češi a že bylo z čeho vybírat! Klasické středozemní menu v pětihvězdičkovém pojetí. Zdejší All Inclusive bylo na opravdu vysoké úrovni, celý den do nás ti kuchaři něco prali.

Naše holky samozřejmě nejvíce zajímaly bazény na horní palubě, my s manželem jsme ocenili zase bar. Když nás to omrzelo, šli jsme si trochu zasportovat, večer do divadla nebo na diskotéku. Jenom projít všechny paluby zleva doprava trvá týden. Ne všude bylo dovoleno fotit, ale můj manžel takové zákazy ignoruje, takže fotek fůra…

Jestli vás ale zajímá, co se dá vůbec na takové lodi celý týden dělat, tak to závisí od itineráře. My se nalodili v Itálii, pak jsme pluli do Monte Carla, Valencie, Tunisu, Malty a zase do Itálie.

Délka zastávky je taky různá – třeba ve Valencii nebo v Tunisu jsme byli sotva půl dne. To vystoupíte, trochu se rozhlédnete kolem, uděláte si malou procházku (se dvěma dětma žádná divočina) a mažete zase zpátky.

Když už jsme vystupovali asi na třetí zastávce ve třetí zemi, tak se naše dcerka zeptala: “Co je tohle za pitomou loď? Vždyť to vůbec nejede do ZOO… Proč musíme být každý den v jiné zemi?”

Vysvětlujte 7-letému dítěti, že z toho bude mít zážitek na celý život…

Monte Carlo

Tady jsme měli čas jenom na krátkou procházku centrem. Nepotkali jsme kníže, ani žádnou celebritu, ale jinak je to krásné a luxusní místo, kde na ulici parkují pouze Porscháky a Lamborghini. V přístavu máte možnost vidět spoustu jacht místních boháčů.

Malta

Tohle místo mě zaujalo z celého výletu úplně nejvíc. Jestli přemýšlíte, že tam jednou zajdete, tak neváhejte! Už samotné připlutí do přístavu byl zážitek, vidíte jenom hrubé skály a středověké stavby, takže to ze začátku vypadá, že se tady úplně zastavil čas.


plavba lodí

Městským autobusem jsme se snažili dojet na jakousi pláž, kterou nám někdo poradil, ale protože naše nejmladší blinkala jak Alík, vystoupili jsme poměrně rychle, pláž-nepláž. Když se uklidnila, zjistili jsme, že stojíme na jakémsi zvláštním skalním břehu, který se skláněl přímo k hladině moře. Sice tam nikdo nebyl, ale rozhodli jsme se, že se tu prostě a jednoduše vykoupeme.

Moře bylo čisté, průzračné a krásně vlažné. Vlny jenom mírné a ta kombinace skály a mořských vln byla opravdu nádherná. Malta má velmi specifickou atmosféru, trochu si připadáte jako ve středověku, přesto že za zády máte činžáky. Celé to byl skoro neskutečný zážitek a bylo mi velmi líto, že se musím vrátit zpátky na “svou” vysněnou loď. No, rozhodně se na Maltu ještě aspoň jednou podívám.

Civitavecchia

To je malý italský přístav kousek od Říma, kde jsme kotvili poměrně dlouho, takže jsme vyzkoušeli i zdejší pláž. To už se blížil závěr celého našeho výletu a já byla poměrně nostalgická.

Bylo to nádherné dobrodružství – nazývám to tak, protože někdy se mi zdálo, že to zábradlí na lodi není zas tak moc bezpečné, nešlo mi do hlavy, že tam někdo přes to nepřepadl. Děti jsem hlídala jako ostříž, kdyby někdo zahučel do té zvířené vody, tak je s ním amen.

Ale jinak to byla parádní dovolená na 5*****, ty vzpomínky (ačkoliv je to už pár let), dosud nevybledly.

A pohádky byl konec…

Protože naše dovolená skončila dříve, než Student Agency měla odjezd, zůstali jsme jeden den přímo v Janově a navštívili jsme místní obří akvárium, které bylo sice zajímavé, ale akvária mají všude na světě.

Co se mně osobně líbilo v Janově nejvíc, byla originální pirátská loď v přístavu. Byla postavena v měřítku 1:1 dle dobových reálií a vypadala tak skutečně, jako by si piráti jenom odskočili na svačinku do přístavu. Dalo se na ní vstoupit a děti si tam mohly hrát a já tam pořídila asi tak milion fotek.


Jinak pizza, kterou jsme tam ochutnali nic moc, v Kmotře mají teda lepší…

Každopádně splnění snu si můžu odškrtnout, mission completed. Můj další sen je dlouhodobý pobyt na Maltě. Ale o tom až přístě…

plavba lodí