Nejoblíbenější jména pro děti v Česku

Žebříček nejpopulárnějších dětských jmen se nějak zásadně nemění, přibývají ale nová – často velmi exotická jména.

Která jsou nejpopulárnější dětská jména?

Vede Jakub a Eliška, naopak Tereza, která kralovala téměř 12 let, vypadla z nejčastější trojice. Dalšími vítězi jsou Jan, Adam, Anna a Sofie.


Tuto zajímavou (alespoň pro rodiče) statistiku sleduje Český statistický úřad od r. 1999. A z jeho údajů je patrné, že rodiče projevují větší kreativitu při výběru dívčích jmen. Synové také dost často dědí jméno po otci či dědečkovi, takže prostor pro kreativitu je takřka vyloučen. Tato zděděná jména tvoří až 17% z celkového počtu, přitom dívky dědí jméno po předcích jenom ve 4% případů.

Žebříček nejpopulárnějších chlapeckých jmen za r. 2018:

 1. Jakub
 2. Jan
 3. Adam
 4. Matyáš
 5. Tomáš
 6. Vojtěch
 7. Matěj
 8. Filip
 9. Ondřej
 10. Dominik

Nejoblíbenější dívčí jména v r. 2018:

 1. Eliška
 2. Anna
 3. Sofie
 4. Ema
 5. Tereza
 6. Karolína
 7. Adéla
 8. Viktorie
 9. Natálie
 10. Kristýna

Tak co, našli jste si v žebříčku svoje dítě? Já teda určitě ne. Když jsme s manželem vybírali jména pro naše 4 děti, měli jsme určité preference a to:

 • jméno muselo být mezinárodně srozumitelné a nekomolitelné
 • pokud možno krátké a lehce zapamatovatelné
 • bez možnosti vytvořit z něho hanlivou přezdívku (divili by jste se, jak jsou spolužáci vašich dětí kreativní...)

Takže naše děti se jmenují Alan, Diana, Karin a.... Amadeus. Už vidím, jak se usmějete nad tím posledním, ale...! Budete překvapeni, ale není to zrovna nejvíc exotické jméno v jeho třídě. Má spolužačku, která se jmenuje Cassiopeia.

Mimochodem, jméno Cassiopeia pochází z řecké mytologie a je to také název souhvězdí. Jestli vás zajímá, jak Amadeovi říkáme, tak zkráceně jednoduše "Ami". A jeho spolužačce "Casiopka".

Žádný problém se svým jménem nikdy neměl - ani ve školce, ani ve škole. Myslím problém se svými spolužáky. Všichni jeho kamarádi přijali fakt, že se jmenuje Amadeus bez jakéhokoliv překvapení. Prostě normálka. Je to dáno tím, že děti nemají hranice vnímání světa, neznají žádná omezení. Říkají mu Ami a tečka. A také v pěti letech prostě netuší, kdo byl Amadeus, takže pro ně je to normální jméno, jako každé jiné.

Ve třídě má Amadeus tolik spolužáků ze zahraničí, že jakákoliv exotika se vytrácí. Když máte ve třídě děti z Vietnamu, Anglie či Jihoafrické republiky tak se na nějaká cizí jména nehrajete, není na to prostor. Děti berou všechno nové a neznámé jako prostý fakt. Jediný, kdo se všemu diví, jsou vlastně rodiče.

Pamatuju si, jak tatínek jedné spolužačky od Amadea ve školce málem upadl ze schodů, když slyšel jeho jméno. Vůbec tomu nedokázal uvěřit, takže se své dcerky několikrát ptal, zda je to pravda. Když se jí na to zeptal potřetí, tak jenom lhostejně pokrčila rameny a řekla: "A co jako? Je to jeho jméno, no a?"

A tím vyjádřila úplně všechno. Takže jestli chcete pojmenovat své dítě Ragnar, Kevin, Arvis, nebo Mikeš, je to jenom vaše volba. Mimochodem, ta jména opravdu někdo použil - údaje beru z Českého statistického úřadu.

Mimochodem, dokážete si vybavit to nejvíc exotické jméno, se kterým jste se kdy tady v Čechách setkali?

Klidně mi ho napište do komentářů...

A kdy byste si náhodou nedokázali poradit s výběrem jména pro svého potomka, skvělý online pomocník je tady.

nejoblíbenější jména, Nejoblíbenější jména pro děti v Česku, Travel Mama Blog, Travel Mama Blog