Podhájska – opravdu je tam zázračná voda?

Podhájska je termální koupaliště, které zná nejspíš každý druhý Čech. Nebo úplně každý, každopádně je to pojem, který dalece přesahuje hranice Slovenska.

Já tam jezdím s celou rodinou už dobrých 15 let, tak o tom něco málo vím. Jak to vypadalo předtím – a jak to vypadá dnes – to je opravdu velký rozdíl. Na Slovensku je cca 1200 termálních pramenů různého složení a tak má každá druhá vesnice své termální koupaliště. Nebo rovnou celé lázně.

Podhájska byla pouze jedním z mnoha. Brzy však začala vyčnívat nad “slovenský průměr,” jelikož návštěvníci zjistili, že zdejší voda je unikátní.

 


Proč je Podhájska nazývaná Slovenské Mrtvé moře?

Jednoduše proto, že složení zdejší vody opravdu připomíná složení Mrtvého moře. Pro ty, co se moc neorientují v této tématice ve zkratce napíšu, co je vlastně Mrtvé moře.

Mrtvé moře

Je to slané jezero, ale je tak velké, že se mu říká moře. Nachází se mezi Izraelem na západě a Jordánskem na východě. Je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu a nejníže položeným slaným jezerem na světě. Dosahuje maximální hloubky 380 metrů a je tak nejhlubším hypersalinitním jezerem na světě. Jeho salinita dosahuje 33,7 %, čímž se řadí mezi nejslanější jezera na světě.

Jeho salinita je 8,8× větší než Středozemního moře a téměř 9,4× větší než salinita oceánská. Tato vlastnost z něj činí drsné prostředí, které není vhodné pro živočichy. Má rozlohu 1050 km² . Je 67 km dlouhé a maximálně 18 km široké. Tyto údaje se v průběhu času mění, neboť jezero poměrně rychle vysychá. Leží v Jordánském údolí a jeho hlavním přítokem je řeka Jordán.

Tolik praví Wikipedie. Ale proč je Mrtvé moře tak zajímavé? Proto, že je tak slané? Možná, ale zároveň obsahuje minerály a další látky, které mají zásadní léčebné účinky na lidský organismus.

Voda Mrtvého moře obsahuje 21 minerálů a stopových prvků. 12 z nich nenajdete v žádném jiném moři na světě. Pouštní klima způsobuje, že se voda Mrtvého moře vypařuje, minerály se tak usazují a hromadí, proto je koncentrace minerálů v Mrtvém moři 10x vyšší než v jiných mořích a oceánech.

Právě proto je voda z Mrtvého moře vhodná při léčbě nervového systému, revma, artritidy a kožních onemocnění (lupénka, ekzém). Kloktání slané vody zas pomáhá při léčení nachlazení a angíny.

Bahno Mrtvého moře má také zázračné léčivé účinky, detoxikuje a zbavuje pokožku odumřelých částic. Zrychluje krevní oběh a lymfatický systém, odvodňuje a okysličuje organismus. Má regenerační vliv na pokožku, zabraňuje vypadávání vlasů, brání tvorbě lupů.


A co termální voda Podhájska?

Zdejší termální pramen byl objeven – navrtán již v r. 1973. Trvalo ještě ale několik dalších let, než zde vzniklo první koupaliště. Podle oficiálního zdroje má zdejší voda opravdu velice podobné složení, jaké má Mrtvé moře. A protože složení Mrtvého moře je naprosto výjimečné, je výjimečná i voda v Podhájske.

Termální voda Podhájska a její schopnosti

Tato třetihorní mořská voda má vysoký obsah prvků a minerálů. Má stálejší a hlubší regenerační efekt než voda z Mrtvého moře, obsahuje však 10x méně soli. Obsahuje mořskou sůl a ta má při zevní aplikaci antiseptický, protizánětlivý, prokrvovací a čistící efekt.

  • léčí zejména atopický ekzém, lupénku a další kožní nemoci
  • nemoci dýchacích cest, astma
  • revmu, dnu, bolesti kloubů, artritidu, osteoporézu
  • poruchy štítné žlázy
  • cévní onemocnění

Ale je to opravdu tak? Z vlastní zkušenosti musím potvrdit, že ano. Obě moje dcery měly problémy s atopickým ekzémem již od raního dětství. Ta starší – Diana, měla lehčí formu a jenom pár ložisek na rukou a nohou. Po dvou letech se nám to povedlo odstranit úplně a to jsme do Podhájske jezdili jenom v létě. Zato vícekrát a v bazénu musela strávit téměř celý den.

Žádné jiné léky či masti jsme pro ni nepoužívali, a ekzém po dvou letech zcela vymizel. Měli jsme výhodu v tom, že já i manžel pocházíme ze Slovenska, shodou okolností máme domovy v blízkosti Podhájske. Takže nebyl problém strávit na Slovensku měsíc-dva v kuse a téměř každý den na to koupaliště jezdit a trávit tam celé dny.

Mladší dcera Karin měla těch ložisek více a jednu dobu užívala i kortikoidy. Ty sice projevy potlačily, ale vzhledem k tomu, že je to dítě, musela s tím zase přestat. Ekzém se dost zhoršil. Řešení? Měsíc kúry v Podhájske.

Znova se to vylepšilo a koupili jsme si i kosmetiku, kterou někdo v Podhájske vyrábí a dá se tam běžně koupit. Zlepšení bylo markantní. Takže jestli přemýšlíte nad tím, zda do Podhájske jít či nejít – volba je jasná.

Minulost a přítomnost

Podhájska se od svých počátků hodně změnila. Jednak je slavnější a populárnější, takže je tam x-násobně více lidí. Opravdu, v létě je v těch termálních bazénech doslova hlava na hlavě. Ale jsou tam i obyčejné bazény, vhodné k plavání.

Přibylo supermoderní centrum Akvamarín, do kterého si musíte vstup zakoupit osobitně a není to zrovna levná záležitost. Jsou tam termální bazény, sauny, wellness, vodní bar… Takové moderní vychytávky.

Také přibylo tobogánové centrum, kde se vaše děti (nebo i vy) vcelku slušně vyřádí. Přibylo stravovacích zařízení a barů, ale stejně je všude nával. Zcela nový a opravdu na evropské úrovni je i vchod, takže už nemusíte stát tu potupnou každodenní frontu před koupalištěm.

Hledáte-li ubytování, stačí zaklepat na dveře kteréhokoliv domu ve vesnici. Je to asi světový unikát, protože ubytování tu poskytuje opravdu každý vesničan. To jenom svědčí o popularitě Podhájske.

Kdy do Podhájske?

Funguje celoročně, ale letní sezóna – to znamená od června do září – je nejpopulárnější. Je těžké sehnat ubytování, nebo nějaké místečko v bazénu. Já bych doporučovala jaro, nebo pozdní podzim. Sice jsou nižší teploty, ale mnohem méně lidí kolem. A taky větší výběr ubytování. Kompletní info o vstupném, ubytování a novinkách najdete zde.

V zimě to může být zajímavé, okolí je pokryté sněhem a vy si lebedíte v horkém bazénu. Nebo když jste ochotni investovat víc EUR, tak si opravdu zajděte do centra Akvamarín, tam si s okolní teplotou nemusíte lámat hlavu.

Jestli máte zájem dozvědět se více o slovenských termálech, dobrý server je termalnilaznenaslovensku.cz, tam najdete hodně konkrétních informací. A protože já jsem jako pravá Slovenka taky navštívila spoustu slovenských termálů, tak vám o tom něco napíšu příště.

Tak co? Navnadila jsem vás? Nebo jste už v Podhájske byli? Chcete-li se na něco konkrétního zeptat, klidně mi nechte komentář.

Třeba se tam příští rok potkáme…

podhájska, Podhájska – opravdu je tam zázračná voda?, Travel Mama Blog, Travel Mama Blog