Proč cestovat s dětmi? I když vás to zabíjí…

Vaše děti jsou někdy jako osina v zadku. Množina bodů, kterou nelze uhlídat. Pokud je berete na cesty, musíte si připravit několik seznamů co zabalit. Oblečení, boty, sportovní potřeby, pleny, léky, hračky, knížky, doklady… Určitě něco zapomenete. A určitě vám bude něco chybět a něco jiného zase přebývat.

Cestou stoprocentně zabloudíte. Něco důležitého ztratíte. Zácpa na dálnici uprostřed horkého letního dne bude příšerná. Nebudete mít kam jít na záchod. Vaše děti vás budou iritovat tak, že jim budete vyhrožovat tím, že je necháte na první benzince a odfrčíte pryč.

Ne, vážně. Bude to peklo, věřtě mi. Mám 4 děti a procestovala jsem s nimi kus Evropy. V malém autě bez klimatizace. Na lodi. V letadle. Vlakem. Nikdy to nešlo hladce. Přišla jsem o nervy, peníze, doklady a veškeré iluze.

Ale!!! I tak to musíte zkusit! Musíte to zažít, ale hlavně, musíte to dopřát svým dětem.

Cestování dělá děti chytřejšími

Nějaká nóbl americká studie, které se účastnilo 1500 lidí, zjistila, že 74% učitelů v USA věří, že cestování má velmi pozitivní vliv na osobnostní rozvoj studentů. Nevím, kolik ta sranda celkově stála, ale já bych vám to klidně prozradila i zadarmo…

Nemusíte s nimi cestovat hogo-fogo každý rok do Disneylandu, nebo na Bali. Nepotřebujete létat první třídou. Ne, že by to bylo špatné… Ale vůbec to není nutné.

Vemte je kamkoliv. Začněte postupně, prozkoumejte blízké okolí, navštivte příbuzné a známé v okolních městech. Zkuste auto nebo vlak, ty jsou k cestování s dětmi ideální.

Vaše děti si zaslouží vidět okolní svět. Měly by poznávat cizí kultury a jazyky, překonávat hranice i svou vlastní komfortní zónu. Nechte je ochutnat exotická jídla, hrát si v lese nebo na pláži, plavat v termální vodě nebo studeném jezeře. Šplhat po stromech, poznávat přírodu, pozorovat zvířata, procházet se v dešti nebo udělat několikametrovou túru v horách.


Proč? Protože…

 • cestování a poznávání nových krajů a lidí zlepšuje koncentraci u všech dětí, dokonce i u hyperaktivních
 • děti si rozšiřují obzory, získávají nové schopnosti (naučí se plavat či potápět, jezdit na kole, poznávají cizí jazyky…)
 • podnikání společných výletů vás sbližuje, sdílíte různé zážitky a dobrodružství, které vytvářejí společné vzpomínky a ty utužují rodinné vazby
 • cestování vaše děti připravuje na dospělý život, učí je vnímat a chápat různé (i smutné) situace, které můžou nastat
 • cestování má pozitivní vliv na toleranci a respekt
 • cestování zvyšuje u dětí schopnost postarat se sám o sebe, jejich sebevědomí, adaptabilitu a senzitivitu

Každopádně, abyste u svých dětí dosáhli výše uvedeného, není nutné cestovat za hranice. Letět stovky kilometrů letadlem, nebo strávit celou noc v autě. Stačí zůstat v rámci Čech, vždyť i tady je hromada zajímavých míst, kam můžete vzít děti.

Schválně, byli jste například už tady?

 • Planetárium Praha: digitální planetárium, projekce na kopuli o průměru 23,5 m, prohlídky noční oblohy za každého počasí. Hraní i animované filmy promítané nad hlavami diváků. Interaktivní výstava a 4 D simulátory. To zní docela zajímavě – vhodné zejména pro trochu starší děti.
 • Zábavný venkovní park Mirakulum Milovice: nahoďte sportovní oblečení, vemte si vybavení na piknik a hurá do akce. Park v sobě spojuje adrenalinovou, sportovní i oddechovou zábavu. Je to unikátní prostor, jaký v Čechách jinde nenajdete. Nabízí spoustu atrakcí, např. Oázu Vodní svět, dřevěný hrad, lanové centrum, obří trampolína, lesní město, vulkán, obří houpačky, podzemní bludiště, dětskou vesničku… Vhodné pro děti jakéhokoliv věku.
 • Výlety s kočárkem: ani 4 kolečka vás nemusí brzdit ve vašich dobrodružstvích. Server přináší opravdu velké množství tipů na výlety, které absolvujete i pěšky a s mrňouskem v kočárku.
 • IQLandia Liberec: vědecko-zábavní centrum, kde si užijí i ti nejmenší badatelé. Vhodné pro děti od 2 let. Liberecký iQPARK zpřístupňuje vědu a techniku i těm nejmenším, a to prostřednictvím více než 300 interaktivních exponátů a speciálních lektorských programů. Máte doma malého badatele? Tak byste si Liberec neměli nechat ujít, obzvláště když je tam i velmi slušně vybavený akvapark Babylon.

Kam s dětmi?

Na internetu najdete spoustu odkazů, kam na výlet s dětmi, ne všechny servery však obsahují kvalitní, dostatečně ověřené informace. Abych vám ušetřila čas a nervy, zde je mnou doporučený seznam odkazů, které stojí za kliknutí (nikdo z nich mi neplatí za reklamu :-)))):

 1. Ověřeno rodiči
 2. Výlety-zábava
 3. Kam po Česku
 4. Cestuj s dětmi
 5. Výlety s dětmi

Vybrat si můžete různé druhy zábavy po celém Česku, pro děti všech věkových kategorií. Tak zahoďte všechny výmluvy, kvůli kterým jste dosud seděli doma a vyražte někam za dobrodružstvím a zábavou. Není nutné utratit ohromující balík peněz, aby se vaše děti nečemu naučily, nebo se zabavily.

Abych to shrnula, ano, vaše děti jsou občas jako stádo kůzlat, které nemluví lidskou řečí, ale nechte je, ať si užijou dětství. Ať mají na co vzpomínat…

Mimochodem, máte nějaký zajímavý tip kam s dětmi? Budu ráda, když se o něj podělíte i s námi ostatními v komentářích pod článkem. Klidně napište i nějakou “veselou historku z natáčení.”

Zdravím, a potkáme se někde na výletě. Dětem zdar a těm zvídavým zvlášť…


cestování s dětmi, Proč cestovat s dětmi? I když vás to zabíjí…, Travel Mama Blog, Travel Mama Blog